Nadwrażliwość zębów to uczucie dyskomfortu w jednym lub kilku zębach, które uaktywniane jest przez gorące, zimne, słodkie lub kwaśne pożywienie i napoje, a czasami nawet przez wdychanie zimnego powietrza. Ból może być nagły, ostry, głęboki i odczuwalny głęboko w zakończeniach nerwowych zębów.

Nadmierna wrażliwość zębów występuje wówczas, gdy warstwa zęba zwana zębiną lub dentyną, zostaje odsłonięta na skutek recesji tkanki dziąseł, która to osłania korzeń zęba. Korzenie, które nie są chronione przez twarde szkliwo, zawierają tysiące małych kanalików, które prowadzą do wnętrza zęba – miazgi. Ponieważ te kanaliki są odsłonięte, czynniki takie jak zimno, ciepło, smak, mogą dotrzeć do nerwów w zębie, co powoduje ból.

Najczęstsze czynniki powodujące nadwrażliwość zębów to:

- Nieodpowiednie szczotkowanie zębów. Używanie zbyt twardej szczoteczki lub szczotkowanie ze zbyt dużą siłą, może powodować zniszczenie szkliwa oraz odsłonięcie dentyny przez dziąsła.

- Choroby dziąseł. Różnego rodzaju choroby dziąseł mogą powodować odsłonięcie zębiny.

- Ubytki w zębach. Bakterię mogą dostać się do wnętrza zęba i spowodować stan zapalny.

- Wybielanie zębów. Produkty do wybielania zębów mogą powodować ich nadwrażliwość.

- Płytka nazębna. Nagromadzenie płytki nazębnej na korzeniach zębów może powodować nadwrażliwość.

- Płyny do płukania. Niektóre płyny do płukania ust mogą zawierać kwasy i długie ich stosowanie może uszkodzić zęby.

- Kwaśne potrawy i napoje. Częste spożywanie kwaśnego jedzenia i napojów (cytrusy, pomidory, kiszone warzywa, herbata, itp.) może powodować zniszczenie szkliwa.

- Zabiegi stomatologiczne. Do miesiąca po zabiegach stomatologicznych może występować nadwrażliwość zębów.