Koronki porcelanowo-metalowe wykonuje się w podobny sposób jak koronki ze złota. Wszystkie procedury pobierania wycisków i wykonywania odlewów są wręcz identyczne. Różnica polega na tym, ze rdzeniem koronki porcelanowej jest inny stop metalu. Nie musi to być metal szlachetny.

Stopy używane do wykonywania takich koronek muszą być odporne na bardzo wysokie temperatury ponieważ są one poddawane procesowi wypalania w specjalnych piecach. Przygotowany „rdzeń” pokrywa się warstwą porcelany w całości lub jedynie w miejscach widocznych. Warstwa metalu może być nawet tak cienka jak 0,5 milimetra, podczas gdy warstwa porcelany musi mieć przynajmniej jeden milimetr. Po naniesieniu warstwy porcelany model jest wypalany w piecu co powoduje utwardzenie i hartowanie porcelany.

Istnieje możliwość przesłania do przymiarki rdzenia bez porcelany lecz zazwyczaj laboratorium wykonuje gotową koronkę i dopiero wtedy przesyła ją do gabinetu dentystycznego gdzie następuje przymiarka i mocowanie.

Koronki te otrzymują swoją wytrzymałość dzięki zastosowaniu stopu metali. Są one pokrywane porcelaną jedynie ze względów estetycznych lecz powoduje to zdecydowanie osłabienie struktury.