Mostek dentystyczny, znany także jako częściowa proteza stała, jest używany w celu zastąpienia brakujących zębów i nie jest możliwe jej samodzielne usunięcie przez pacjenta. Istnieją także protezy, które umożliwiają pacjentowi ich usunięcie ale posiadają one inna strukturę.

W celu zamocowania mostka przygotowuje się zęby po obydwu stronach zęba lub zębów brakujących. Są one zmniejszane do takiej wielkości aby mogły przyjąć mocowania mostka. Materiały zazwyczaj stosowane do produkcji mostków to złoto (a raczej jego stop), porcelana na rdzeniu metalowym lub, jeśli pozwala na to sytuacja, można zastosować samą porcelanę. Wielkość redukcji zębów, na których będzie zamocowany mostek, zależy od rodzaju materiału używanego do produkcji mostka i technologii mocowania.

Na rodzaj zastosowanego materiału i najbardziej odpowiednie technologie ma wpływ wiele czynników. Planowanie leczenia powinno należeć do stomatologa lub/i protetyka. Mimo że proteza jest wykonana ze sztucznych materiałów, odpowiednia higiena musi być przestrzegana. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o regularnym czyszczeniu powierzchni pod mostkiem (pomiędzy mostkiem a dziąsłem).

Z czasem kość pod brakującymi zębami będzie zanikać, co przyczyni się do powiększenia przestrzeni pomiędzy mostkiem a dziąsłem.