Utrzymanie uzębienia w dobrej kondycji jest ważnym czynnikiem starzenia się. Niestety większość starszych osób nie przykłada odpowiedniej wagi do higieny jamy ustnej. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek jak można dbać o swoje zęby. Zapobiegaj chorobom dziąseł, które są główną przyczyną utraty zębów u osób dorosłych. Dobre efekty daje szczotkowanie zębów, stosowanie nici dentystycznych, zachowanie zbilansowanej diety i regularne wizyty u stomatologa.

U osób starszych trudniej jest utrzymać zęby czyste i białe. Dzieje się tak dlatego, że z wiekiem płytka nazębna osadza się dużo szybciej i w większych ilościach. Aby temu zapobiec należy stosować odpowiednią pastę do zębów i odwiedzać swojego stomatologa regularnie w celu usuwania płytki nazębnej w niedostępnych miejscach. Ślina pomaga utrzymywać zdrowie jamy ustnej. Jeśli wystąpi suchość ust należy skontaktować się ze stomatologiem. Mniejsze wydzielanie śliny może być spowodowane chorobą, przyjmowanymi lekami i innymi czynnikami.

Zmiany, jakie następują w jamie ustnej z wiekiem, powodują zwiększenie ryzyka powstawania próchnicy i ubytków. Stosowanie pasty z fluorem może zredukować ten problem nawet o trzydzieści pięć procent. Należy pamiętać, że protezy nie są wieczne. Nawet osoby nie posiadające własnych zębów powinny regularnie odwiedzać swojego stomatologa w cel kontroli protez i wczesnego wykrywania ewentualnych infekcji lub zmian w jamie ustnej.

Wykonywanie podstawowych czynności, takich jak szczotkowanie zębów i używanie nici dentystycznej, może stać się trudne z wiekiem. Na rynku dostępne są odpowiednie pomoce, takie jak przedłużenia szczoteczek i uchwyty do nici dentystycznej, które mogą ułatwić osobom starszym utrzymanie higieny.