Złote koronki stomatologiczne są wykonane z jednego kawałka stopu. Pomimo nazwy, w stopie poza złotem mogą znajdować się metale takie jak: pallad, platyna, srebro, cyna i miedź. Im większa zawartość metali szlachetnych tym lepsza jest jakość takiego stopu.

Złotą koronę przygotowuje się na podstawie odlewu. Po przygotowaniu zęba do zamocowania koronki pobiera się wycisk woskowy miejsca w którym ma ona być zamocowana jak i przeciwnej strony. Wszystkie potrzebne wymiary są w ten sposób pobrane. Tak przygotowany wycisk wysyła się do laboratorium, gdzie wykonywane są modele z gipsu lub innych materiałów do modelowania.

Następnie technik przymierza zęby po przeciwnych stronach aby sprawdzić czy pasują do siebie i czy nowa koronka nie będzie stanowić problemów podczas zagryzania. Po dokonaniu niezbędnych poprawek wykonuje się wycisk woskowy z modelu a następnie poprzez nanoszenie różnego rodzaju materiałów przygotowuje się formę do odlewu. Kolejnym procesem jest topienie stopu złota i wypełnienie nim wcześniej przygotowanej formy.

Po odpowiednim ostudzeniu gotowa koronka jest poprawiana i polerowana. Po dostarczeniu do gabinetu następuje sprawdzenie czy koronka pasuje do pozostałego uzębienia i, jeżeli wszystko jest w porządku, przykleja się ją do wcześniej przygotowanego zęba za pomocą specjalnego cementu.

Niejednemu potencjalnemu pacjentowi w tym wypadku nasuwa się pytanie, jak poradzić sobie z kosztami takiej inwestycji. I czy zwlekać aż uzbiera wystarczającą ilość gotówki, czy może skorzystać z pożyczki. Albowiem z jednej strony, z poprawą estetyki i wygody w tym zakresie dobrze jest nie zwlekać, z drugiej jednak należy pamiętać o tym, że pożyczkę trzeba będzie spłacić.